ଟିଫିନ୍‌ କ୍ୟାରିଅର୍‌, ପାଣି, ଛତା ଓ ପାଦଜୋତା । ଏସବୁ ଜିନିଷଗୁଡିକର ମାଲିକଙ୍କୁ ନଦେଖିପାରିଲେ ମଧ୍ୟ କେଉଁମାନେ ଏଗୁଡିକର ମାଲିକ ହୋଇଥିବେ, ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ । ଏସବୁ ଦେଖି ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି କୃଷି ଶ୍ରମିକ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜାଣିପାରିବେ । ଏହା ହେଉଛି ଓଡିଶାର କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ସିନ୍ଧେହି ଗ୍ରାମର ଦୃଶ୍ୟ । ଏହି ଶ୍ରମିକମାନେ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଓ ଯୁବତୀ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନିଜ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ( ଆହୁରି ଅଧିକ ଜିନିଷ ଯାହା ଛବିରେ ଦେଖାଯାଉନି) ଧରି ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ୍‌ ଦେଇ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତା ଚାଲି ଚାଲି ଆସିଛନ୍ତି । ଜୁଲାଇ ୨୦୧୪ର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଓ ବର୍ଷା ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି । ଏଣୁ ଛତା ସହିତ ଆସିଛନ୍ତି । ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ରବର୍‌ ସ୍ଲିପର୍‌ଗୁଡିକ ଆଖପାଖରେ ପଡିରହିଛି କାରଣ ଏହି ଗରିବ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଏହି ପାଦଜୋତା ଦୁଇଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ  ଓ କାମ କରିବା ବେଳେ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହାକୁ ପିନ୍ଧିବା ପାଇଁ ବା ଅପରିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ । ବେଳେବେଳେ କ୍ୟାରିଅର୍‌ରେ ଥିବା ଖାଦ୍ୟକୁ ତିନି ବା ଚାରି ଜଣ ଲୋକ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏହାସହିତ ସବୁବେଳେ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହୁଏନାହିଁ – ଏହା ଏକ ଘରୋଇ ଫାର୍ମ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୁହାଯାଉଛି- ଓ ଏଥିପାଇଁ ବୋଧହୁଏ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲଗୁଡିକ ଅଛି । ବର୍ଷାଦିନିଆ ବୁଣାବୁଣି କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

This translation was coordinated by OdishaLIVE– a dynamic digital platform and creative media and communication agency based out of Bhubaneswar. It handles news, audio-visual content and extends services in the areas of localization, video production and web & social media.

P. Sainath is Founder Editor of the People's Archive of Rural India. He has been a rural reporter for decades and is the author of 'Everybody Loves a Good Drought'.

Other stories by P. Sainath