मजहबी-हिंसा-के-गुगली-मेरठ-चमड़ा-मजूर-के-कइलक-पस्त

Meerut, Uttar Pradesh

May 24, 2023

मजहबी हिंसा के ‘गुगली’ मेरठ चमड़ा मजूर के कइलक पस्त

जदि कबो रउआ लोगनी भारत में चमड़ा के गेंद से क्रिकेट खेलले होखम, त संभव बा ऊ चमड़ा मेरठ के चमड़ा मजूर के बनावल होखे. कारीगर के हाथ से, कच्चा चमड़ा बहुते तरह के पड़ाव से गुजरेला. कमाई के अइसन चोखा धंधा सरकारी मदद के कमी आउर सांप्रदायिक तनाव चलते संकट में आ गइल बा

Editor

Riya Behl

Photo Editor

Binaifer Bharucha

Translator

Swarn Kanta

Want to republish this article? Please write to [email protected] with a cc to [email protected]

Author

Shruti Sharma

श्रुति शर्मा, एमएमएफ़-पारी फ़ेलो (2022-23) बाड़ी. उहां के कोलकाता के सामाजिक विज्ञान अध्ययन केंद्र से भारत में खेलकूद के सामान बनावे के सामाजिक इतिहास पर पीएचडी कर रहल बानी.

Editor

Riya Behl

रिया बहल जेंडर आ शिक्षा से जुड़ल मसला पर लिखे वाला एगो मल्टीमीडिया पत्रकार बानी. पीपुल्स आर्काइव ऑफ रूरल इंडिया (पारी) के पूर्व वरिष्ठ सहायक संपादक रिया पारी के कहानी के स्कूली पाठ्यक्रम के हिस्सा बनावे खातिर छात्र आ मास्टर लोग संगे मिल के काम करेनी.

Photo Editor

Binaifer Bharucha

बिनाइफर भरूचा मुंबई में रहे वाली एगो स्वतंत्र फोटोग्राफर, आउर पारी के फोटो एडिटर बानी.

Translator

Swarn Kanta

स्वर्णकांता एगो पत्रकार, एडिटर, टेक ब्लॉगर, कंटेन्ट राइटर, ट्रांसलेटर, लिंग्विस्ट आ एक्टिविस्ट बारी.