ଜୟଶିନ୍ତା ବାନ୍ଦା କିଲ୍ଲାବନ୍ଦର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘରର ବାରଣ୍ଡାରେ ବସି ମାଛ ଧରା ଜାଲ ବୁଣୁଛନ୍ତି । ଏହି ଗ୍ରାମ ମୁମ୍ବାଇ ସହରର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ୧୬ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ବସାଇ ଦୁର୍ଗ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ସେ ଏକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଓ ନିଜ ଜାଲ ନିଜେ ବୁଣନ୍ତି । “ଗୋଟିଏ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଏକ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ବୋଲି”, ସେ କୁହନ୍ତି । ଜୟଶିନ୍ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଓ ଦୁଇ ପୁଅ ମାଛ ଧରା ଡଙ୍ଗାରେ ଯିବା ପରେ ଓ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଝିଅ ସେମାନଙ୍କ ଚାକିରି ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ଯିବା ପରେ, ସେ ଘରର ସମସ୍ତ କାମ ଶେଷକରି ଜାଲ ବୁଣିବା ପାଇଁ ବସିଥାନ୍ତି ।

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍: ଏହି ଅନୁବାଦ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍ଫର୍ମ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି। ଏଠାରେ ଲୋକାଲାଇଜେସନ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଏବଂ ୱେବ୍ ଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

Samyukta Shastri

ଲେଖକ ପରିଚୟ: ସମ୍ୟୁକ୍ତା ଶାସ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି ପିପୁଲସ୍ ଆର୍କାଇଭ ଅଫ ରୁରାଲ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଷୟ ସଂଯୋଜକ। ପୁନେର ସିମ୍ବିଓସିସ୍ ସେଣ୍ଟର ଫର ମିଡିଆ ଆଣ୍ଡ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଷ୍ଟଡିଜରୁ ସେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ସାହିଦ୍ୟରେ ଏସ୍ଏନ୍ଡିଟି ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ମୁମ୍ବାଇରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

Other stories by Samyukta Shastri