html କୋଚି ଦୁର୍ଗରେ ଜାଲ ପକାଇବା

ଉପକୂଳରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ଲିଫ୍ଟ ଜାଲଗୁଡିକ, ଯାହା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନିଜ୍‌ ମାଛ ଧରା ଜାଲ ଭାବେ ପରିଚିତ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କେରଳର କୋଚିରେ ରହୁଥିବା ଅନେକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହର ସ୍ରୋତ ହୋଇ ରହିଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଶିଳ୍ପରେ ଅବନତି ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି, ଉଭୟ ପରିବେଶ ଜନିତ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ। ଟ୍ରଲର୍‌ ସାହାଯ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ମାଛ ଧରାଯିବା ଓ ଶିଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଯୋଗୁଁ କୋଚି ଦୁର୍ଗର ଚାରିପାଖରେ ମାଛ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେତିକି ମାଛ ଧରାଯାଏ, ସେଥିରୁ ମିଳୁଥିବା ଲାଭ ମଧ୍ୟସ୍ଥିମାନେ ବେନିୟମ ଭାବେ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଦିଅନ୍ତି ଓ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସେଥିରୁ ମାତ୍ର କିଛି ଅଂଶ ମିଳିଥାଏ । 

ତ୍ରୁଟି-ପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ ଯୋଜନାଗୁଡିକ, ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ନରଖି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହାସହିତ, ଜାଲଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ବ୍ୟୟ ପରିମାଣ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏହା ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଛି ।

ଯୁବକମାନେ ଏହି ବୃତ୍ତିରେ ଆଉ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାନ୍ତି ଓ ଚାଇନିଜ୍‌ ମାଛଧରା ଜାଲଗୁଡିକ କ୍ରମଶଃ କୋଚି ଉପକୂଳ ରେଖାରୁ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ଧାନ ହୋଇଯିବ ।

PHOTO • V. Sasikumar
PHOTO • V. Sasikumar

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

This translation was coordinated by OdishaLIVE– a dynamic digital platform and creative media and communication agency based out of Bhubaneswar. It handles news, audio-visual content and extends services in the areas of localization, video production and web & social media.

V. Sasikumar

V. Sasikumar is a 2015 PARI Fellow, and a Thiruvananthapuram-based filmmaker who focuses on rural, social and cultural issues.

Other stories by V. Sasikumar