ଏହି ଅଳ୍ପଦିନ ତଳର କଥା, ଓଡ଼ିଶାର ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଛତିଶଗଡ଼ର ଗରିଆବନ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଆଡ଼କୁ ଯାଉଥିଲି। ଦେଓଭୋଗ ବାଟଦେଇ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରି ଗଲାବେଳେ ଗରିଆବନ୍ଧର ବ୍ଲକ୍ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପାଖାପାଖି ହୋଇଥାଏ। କିଛି ଯୁବକ ଓ ଛୋଟପିଲା ବାଇସାଇକେଲ୍‌ରେ ଯାଉଥିବାର ଦେଖି ଆକର୍ଷିତ ହେଲି।

ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଗାଢ଼ ରଙ୍ଗର ରାଜକୀୟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ବେକରେ ମାଳା, ଅଣ୍ଟାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପରିଧାନ, ପାଦରେ ଘୁଙ୍ଗୁରବାଲା ପାଉଁଜି ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଆଉ ଜଣେ ବର ପରି ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ପ୍ରଥମେ ଭାବିଲି ବୋଧହୁଏ କୌଣସି ଥିଏଟର ଦଳର ଲୋକ।

ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ଅଟକିଗଲି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଟକିଲେ। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଫଟୋ ଉଠାଇଲି। କୁଆଡେ ଯାଉଛନ୍ତି ପଚାରିବାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସର ସୋମ୍ବାରୁ ଯାଦବ କହିଲେ, ‘‘ଆମେ ଦେବୀଙ୍କ ପାଖରେ ନାଚ କରିବାକୁ ଦେଓଭୋଗ ଯାଉଛୁ।’’

ଗୁଲସନ୍ ଯାଦବ, କୀର୍ତ୍ତନ ଯାଦବ, ସୋମ୍ବାରୁ, ଦେବେନ୍ଦ୍ର, ଧନୁରାଜ ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦରା ନୂଆଗୁଡ଼ା ଗାଁରୁ ଆସିଥିଲେ। ମୋ ସାଙ୍ଗେ ଦେଖା ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ ୭ରୁ ୮ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଏହି ଗାଁ। ଏହା  ଦେଓଭୋଗ ବ୍ଲକ୍‌ର କୋଷମକାଣି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଅବସ୍ଥିତ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲେ କୃଷକ, ଦିନ ମଜୁରିଆ ଓ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ।

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

PHOTO • Purusottam Thakur

ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍: ଏହି ଅନୁବାଦ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି। ଏଠାରେ ଲୋକାଲାଇଜେସନ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଏବଂ ୱେବ୍ ଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ୍‌ ବିଷୟବସ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

Purusottam Thakur

ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଠାକୁର ୨୦୧୫ର ପରି ସାଥୀ, ସେ ଜଣେ ସ୍ୱାଧୀନ ସାମ୍ବାଦିକ, ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଏବଂ ବୃତ୍ତ ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା। ସେ ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାରୁ ରିପୋର୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି। ସେ ଅଜିମ୍ ପ୍ରେମ୍ଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାମ କରନ୍ତି।

Other stories by Purusottam Thakur