ସେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ରାଜରାସ୍ତାରେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ଚାଲୁଛନ୍ତି ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଚାଲିବେ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ବାହାରେ ‘ନୂତନ ସ୍ୱାଭାବିକ’ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ବେଳେ ଏବଂ ଆମେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିବା ଯୋଗୁଁ ଚାରିଆଡେ ଉଦ୍‌ବେଗ ଏବଂ ଚାପ କିପରି ବଢ଼ୁଛି ତାହା ଆଲୋଚନା କରୁଥିବା ବେଳେ, ଏଠାରେ ଜଣେ ମା’  ଚାଲିବାରେ ଏବଂ ହସିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ! ତା’ର ପିଲାମାନେ - ଗୋଟିଏ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ, ଅନ୍ୟଟି କାଖରେ ଅଛି - ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ଥକି ଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଚାଲିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ହସିବାକୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି - ସତେ ଯେପରି ସେ ବୋହୁଥିବା ଓଜନ ଭାର ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ଆନନ୍ଦ । ସେ ବିସ୍ମୟ ଜନକ ନୁହଁନ୍ତି କି?

In those huge lines of migrants walking determinedly along the Mumbai-Nashik highway in Maharashtra, the image of this extraordinary mother sparked the imagination of the artist
PHOTO • Sohit Misra
In those huge lines of migrants walking determinedly along the Mumbai-Nashik highway in Maharashtra, the image of this extraordinary mother sparked the imagination of the artist
PHOTO • Labani Jangi


ସୂଚନା: ମୁମ୍ବାଇ-ନାଶିକ୍ ରାଜପଥରେ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭିଡ଼ ବଢ଼ିବା ସହ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆଗେଇବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ତୋଳି ଧରିଥିବା ଟେଲିଭିଜନ ସାମ୍ବାଦିକ ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ, ଲାବାନୀ ଜାଙ୍ଗୀ, ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ସୋହିତ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଦେଶ କି ବାତ୍‌, ରବିଶ କୁମାର କେ ସାଥ (ଏନ୍‌ଡିଟିଭି ଭାରତ)ରେ, ୬ ମେ’ ୨୦୨୦ ରେ ଦେଖିଥିଲେ।

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍: ଏହି ଅନୁବାଦ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍ଫର୍ମ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି। ଏଠାରେ ଲୋକାଲାଇଜେସନ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଏବଂ ୱେବ୍ ଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ୍ବିଷୟବସ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

Labani Jangi

Labani Jangi, originally from a small town of West Bengal's Nadia district, is working towards a PhD degree on Bengali labour migration at the Centre for Studies in Social Sciences, Kolkata. She is a self-taught painter and loves to travel.

Other stories by Labani Jangi