Woman talking on phone
PHOTO • Sweta Daga

 “ଜୀବନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଁ ନିଜକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କଲି।” ଜମି ଓ ଜଙ୍ଗଲର ଅଧିକାର ପାଇଁ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସୋନଭଦ୍ର ଜିଲ୍ଲା ମାଝୋଲି ଗାଁର ତାଙ୍କ ଆଦିବାସୀ ସଂପ୍ରଦାୟକୁ ଏକତ୍ରିତ କରିବା ସଂପର୍କରେ ଏହା କହନ୍ତି ସୁକଲୋଗୋଣ୍ଡ ।

ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଅନ୍‌ ଅଫ୍‌ ଫରେଷ୍ଟ ୱର୍କିଂ ପିପୁଲ୍‌ ସହ ସଂପର୍କିତ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଭାବେ ସେ ସଭାକୁ ଯିବା, କୋର୍ଟରେ ହାଜର ହେବା (ଦେଖନ୍ତୁ ‘ମୁଁ ଜାଣିଥିଲି, ମୁଁ ସେଦିନ ଜେଲ୍‌କୁ ଯିବି...’), ବିକ୍ଷୋଭ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଥକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ କଲ୍‌ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସୁକଲୋ ପ୍ରତିଦିନ ଭୋର ୫ଟାରୁ ଉଠି ତାଙ୍କ ଗାଈମାନଙ୍କ କଥା ବୁଝୁଥିଲେ, ରାନ୍ଧୁଥିଲେ ଏବଂ ଧୁଆ ସଫା କରୁଥିଲେ ।

ଏଠାରେ ସେ ଭେଣ୍ଡି କାଟୁଛନ୍ତି । ହାତ ପାଖରେ ଫୋନ୍‌ ରଖିଛନ୍ତି, କାରଣ ସଂଘର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ କଲ୍‌ ପାଇବେ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ଜଣେ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କର ପିଲା ଚାହିଁ ରହିଛି ।

 (୨୦୧୮ ଜୁନ୍‌ ୮ ତାରିଖ ଦିନ ସୁକଲୋଙ୍କୁ ପୁଣି ଗିରଫ କରାଯାଇ ଜେଲ୍‌କୁ ପଠାଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଲେଖିକା ତାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ।)

ଅନୁବାଦ: ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍‍

ଏହି ଅନୁବାଦ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍ଫର୍ମ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି। ଏଠାରେ ଲୋକାଲାଇଜେସନ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଏବଂ ୱେବ୍ ଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

Sweta Daga

Sweta Daga is a Bangalore-based writer and photographer. She is working on several multi-media projects, including fellowships with the People's Archive of Rural India, and the Centre for Science and Environment.

Other stories by Sweta Daga