ଗୁଜ୍ଜରୀ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ବୟସ ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏବେବି ଓଡ଼ିଶାର ଗୋବିନ୍ଦପୁରସ୍ଥିତ ତାଙ୍କର ପାନବରଜରେ କାମ କରନ୍ତି। ଢିଙ୍କିଆ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ଅନ୍ୟ ପାନଚାଷୀଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଇସ୍ପାତ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରର ଅଗ୍ରଣୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପୋସ୍କୋର ଜମି ଅଧିବରଣକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହନ୍ତି ଯେ ସରକାର କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ସେ ଚାହାନ୍ତି ନାହିଁ: ସେମାନଙ୍କର ଚାକିରି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ନାହିଁ। ସମସ୍ତ ଚାଷୀ ତାଙ୍କ ପାନ ବରଜରେ କାମ କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି।


ଇଂରାଜୀ ସବ୍ଟାଇଟଲ୍ ସହିତ ଉପରୋକ୍ତ ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖନ୍ତୁ।

 ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିଠାରେ ଏହି କାହାଣୀ ପଢ଼ିପାରିବେ http://www.ruralindiaonline.org/articles/a-day-at-the-vineyards-1/

http://www.ruralindiaonline.org/articles/a-day-at-the-vineyards-1/

ଏହି ଅନୁବାଦ ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶାଲାଇଭ୍ ହେଉଛି ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଏକ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ଏଜେନ୍ସି। ଏଠାରେ ଲୋକାଲାଇଜେସନ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭିଡ଼ିଓ ପ୍ରଡକ୍ସନ ଏବଂ ୱେବ୍ ଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଡ଼ିଓ ଭିଜୁଆଲ୍‌ ବିଷୟବସ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

ଲେଖକ ପରିଚୟ: ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଠାକୁର ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ପରି ପାଇଁ ମୁକ୍ତବୃତ୍ତ ସାମ୍ବାଦିକ, ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଏବଂ ପ୍ରମାଣିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଭାବରେ ଛତିଶଗଡ଼ ଓ ଓଡ଼ିଶାରୁ ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଅଜିମ୍ ପ୍ରେମଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

Other stories by Purusottam Thakur